Toimittajalista

Maalla -hanke

Toimittajien yhteystiedot

Voit suurentaa yhteystietoja viemällä hiiren niiden päälle.

7 – PÄIVÄISET SANOMALEHDET

Media Yhteyshenkilö Nimike Puhelin Sähköposti
Etelä-Suomen sanomat ajankohta@ess.fi
Helsingin sanomat Jyväskylän aluetoimitus 014 615 067 hs.jyvaskyla@hs.fi
Ilkka Marja-Riitta Vuorela Ajankohtaistuottaja marja-riitta.vuorela@ilkka.fi
Keskisuomalainen Timo Nieminen
Martta Ratia
Keijo Lehto
Matkalla-sivujen tuottaja
Matkalla‑sivujen tuottaja
Uutispäällikkö
014 622 000
014 622 240
timo.nieminen@keskisuomalainen.fi
martti.ratia@keskisuomalainen.fi
keijo.lehto@keskisuomalainen.fi
kotimaa@keskisuomalainen.fi

4 – PÄIVÄISET SANOMALEHDET

Media Yhteyshenkilö Nimike Puhelin Sähköposti
Jämsän seutu Pekka Hyytinen
Marjatta Kurvinen
Päätoimittaja
Toimittaja
010 665 5137
010 665 5139
pekka.hyytinen@sps.fi
marjatta.kurvinen@sps.fi
toimitus.jamsanseutu@sps.fi

3 – PÄIVÄISET SANOMALEHDET

Media Yhteyshenkilö Nimike Puhelin Sähköposti
Maaseudun tulevaisuus Reijo Vesterinen Keski-Suomen toimittaja 0400 344 308 reijo.vesterinen@maaseuduntulevaisuus.fi
toimitus@maaseuduntulevaisuus.fi

1 - PÄIVÄISET SANOMALEHDET

Media Yhteyshenkilö Nimike Puhelin Sähköposti
Hankasalmen sanomat toimitus@hankasalmensanomat.fi
Joutsan seutu  Markku Parkkonen  Päätoimittaja  040 706 5372 markku.parkkonen@joutsanseutu.fitoimitus@paikallisuutiset.fi
Jyväskylän kaupunkilehti  Mikko Lundell  Toimittaja  0400 134 155 jkl.toimitus@kaupunkilehti.fi
Keski-Suomen viikko  010 4394 900 toimitus@ksviikko.fi
Kotiseudun sanomat  Heikki Jämsén  Päätoimittaja  020 7931 620 heikki.jamsen@kotiseudunsanomat.fi
Kuhmoisten sanomat toimitus@kuhmoistensanomat.fi
Laukaa-Konnevesi -lehti  toimitus@laukaa-konnevesi.fi
Paikallisuutiset  Hanna Lahtinen  Toimittaja  040 547 5111  hanna.lahtinen@paikallisuutiset.fi
Petäjävesi -lehti  toimitus@petajavesi.net
Sampo -lehti  014 421 242  toimitus@sampolehti.fi
Säynätsalon sanomat  Päivi Kantonen  Toimittaja, taittaja  020 155 6017  paivi.kantonen@tavukatti.fi
Vekkari  Pekka HyytinenMarjatta Kurvinen  PäätoimittajaToimittaja  010 665 5137
010 665 5139
pekka.hyytinen@sps.fi 
marjatta.kurvinen@sps.fi

toimitus.jamsanseutu@sps.fi
Viispiikkinen  014 417 7300 toimitus@viispiikkinen.fi
Viitasaaren seutu seutu.toimitus@keskisuomalainen.fi

Perhe- ja yleisaikakauslehdet mm.

Media Yhteyshenkilö Nimike Puhelin Sähköposti
ET-lehti  Aira Väisänen  Toimituspäällikkö  09 1201 aira.vaisanen@sanomamagazines.fi

Naisten erikoislehdet mm.

Media Yhteyshenkilö Nimike Puhelin Sähköposti
Glorian Ruoka&Viini Ulla-Maija Paavilainen Yhteyshenkilö 09 1201 ullamaija.paavilainen@sanomamagazines.fi
Hyvä Terveys Vuokko Sipponen Toimitussihteeri 09 1201 vuokko.sipponen@sanomamagazines.fi
Meidän perhe Liina Putkonen Toimituspäällikkö 09 120 5636 liina.putkonen@sanomamagazines.fi
Vauva Hanna KangasniemiMaria Tuominen PäätoimittajaToimituspäällikkö 09 1201 hanna.kangasniemi@sanomamagazines.fi
maria.tuominen@sanomamagazines.fi
Voi hyvin Mia Jokiniva Toimituspäällikkö 09 759 61 Mia.Jokiniva@a-lehdet.fi

Naisten yleislehdet mm.

Media Yhteyshenkilö Nimike Puhelin Sähköposti
Cosmopolitan  Ulla-Maija Paavilainen  Yhteyshenkilö  09 1201  ullamaija.paavilainen@sanomamagazines.fi
Gloria  Ulla-Maija Paavilainen  Yhteyshenkilö  09 1201  ullamaija.paavilainen@sanomamagazines.fi
Eeva  Outi Rastas  Toimituspäällikkö 050 414 4317
09 759 6317
 outi.rastas@a-lehdet.fi
Kodin kuvalehti  Ulla Veirto  Toimituspäällikkö  09 120 5424  ulla.veirto@sanomamagazines.fi
Koti  toimitus@koti-lehti.fi
MeNaiset  Johanna LahtiHenna Rautiainen  ToimituspäällikköToimittaja  09 1201  johanna.lahti@sanomamagazines.fi
henna.rautiainen@sanomamagazines.fi
Olivia  Ninni LehtniemiAnna-Kaari Hakkarainen ToimitussihteeriToimituspäällikkö  020 760 8500  ninni.lehtniemi@bonnier.fi
anna-kaari.hakkarainen@bonnier.fi
Sara.  Ulla-Maija Paavilainen  Yhteyshenkilö  09 1201  ullamaija.paavilainen@sanomamagazines.fi

Asuminen, rakentaminen ja puutarhanhoito mm.

Media Yhteyshenkilö Nimike Puhelin Sähköposti
Meidän mökki 09 759 61 meidanmokki@a-lehdet.fi

Harrastelehdet mm.

Media Yhteyshenkilö Nimike Puhelin Sähköposti
Matkaopas  Hannu Nieminen  Kotimaan aineiston vastaaja 09 1201 Hannu.Nieminen@sanomamagazines.fi
Metsästys ja kalastus metsastys.kalastus@otavamedia.fi
Vene vene@otavamedia.fi

Maa- ja metsätalous mm.

Media Yhteyshenkilö Nimike Puhelin Sähköposti
Käytännön maamies Pentti Törmä
Esa Mustonen
Minna-Riitta Ketokulta
Pirjo Mälkiä
 PäätoimittajaToimituspäällikkö
Toimitussihteeri
Vs. toimitussihteeri
 09 156 61  pentti.torma@otavamedia.fi
esa.mustonen@otavamedia.fi
minna-riitta.ketokulta@otavamedia.fi
pirjo.malkia@otavamedia.fi

Asiakaslehdet mm.

Media Yhteyshenkilö Nimike Puhelin Sähköposti
Me-lehti 020 700 3212 me.lehti@lahikauppa.fi

Ilmaisjakelulehdet mm.

Media Yhteyshenkilö Nimike Puhelin Sähköposti
Metropoli  Teemu Siltanen  Toimituspäällikkö  050 545 4200  teemu@metrotuotanto.com
Wiita-Sanomat  seutu.toimitus@keskisuomalainen.fi
Ykköset  Taisto Järvinen  Tiedotteiden käsittelijä  06 542 7200  toimitus@ykkoset.fi

Muut lehdet mm.

Media Yhteyshenkilö Nimike Puhelin Sähköposti
Laatutonni  Minna Huuhtanen  050 330 8386  minna.huuhtanen@haagaperho.fi
Maalla  Erja Salovaara  Päätoimittaja  09 156 6545  erja.salovaara@otavamedia.fi
Maanomistaja  Tuija Nummela  Päätoimittaja, toiminnanjohtaja  09 135 6511  toimisto@maanomistajainliitto.fi
Matkailusilmä  Matti Linnoila
Henri Anundi
Ulla Mäkelä
Liisa Renfors
 Päätoimittaja/tiedotuspäällikkö
Viestintäsuunnittelija
Web Editor
Tuoteasiantuntija
 010 605 8000  matti.linnoila@visitfinland.com
henri.anundi@visitfinland.com
ulla.makela@visitfinland.com
liisa.renfors@visitfinland.com
Matkalehti Jorma Aula
Anniina Aula
Päätoimittaja
Toimittaja
 016 311 611  jorma.aula@matkalehti.fi
anniina.aula@matkalehti.fi
toimitus@matkalehti.fi
Suomalainen maaseutu  Jouko Hannula  Päätoimittaja  040 721 0461  jouko.hannula@mtk.fi
Vapaa-ajan kalastaja  Jaana Vetikko  Toimitussihteeri  050 525 7806  jaana.vetikko@vapaa-ajankalastaja.fi
Vitriini Timo Lappi
Irkka Honkakumpu
Jussi Rasimus
Päätoimittaja
Toimituspäällikkö
Toimittaja
 09 622 0200 timo.lappi@mara.fi
irkka.honkakumpu@mara.fi
jussi.rasimus@mara.fi

Radio + tv mm.

Media Yhteyshenkilö Nimike Puhelin Sähköposti
 Nelonen  uutistuottaja@nelonen.fi
 YLE Keski-Suomi  Outi Parikka  Uutispäällikkö  014 445 8238 outi.parikka@yle.fi
rks@yle.fi
 TV Jyväskylä  Outi Virenius  Vastaava toimittaja  045 209 7907 outi.virenius@tvjkl.fi
toimitus@tvjkl.fi

Muita toimittajia mm.

Media Yhteyshenkilö Nimike Puhelin Sähköposti
STT  Sini Ihalainen-Alanko  Jyväskylän aluetoimittaja  09 695 81540 sini.ihalainen-alanko@stt-lehtikuva.fi
jyvaskyla@stt-lehtikuva.fi

Seuraa keskisuomalaista maaseutumatkailua täällä:

  • Maalla - Facebookissa
  • Maalla - Youtubessa
  • Maalla - Pinterestissä
  • Maalla - Picasa
  • Maalla - Issu
  • Maalla - Keskisuomi.net

Palaute